Yeni 2011 Volkswagen Jetta Tüm Özellikleri

Yeni Volkswagen Jetta tamamen yenilenmiş olarak karşımızda.Daha önceki hiç bir VW Jetta bu kadar büyük, bu kadar sportif, bu kadar bağımsız olmamıştı.Volkswagen Jetta artık Golf ile benzer gövde parçaları yerine, Passat CC ve Tiguan gibi bağımsız bir araç olarak tasarlanmış.Yeni Jetta ABD organizasyon şirketi IIHS tarafından çarpışma testlerinde “Top Safety Pick” seçildi.Optimum yolcu kaza güvenliği ile birlikte, araç daha fazla gelişmiş yaya güvenlik özelliklerine sahip olmuş.Yeni Jetta ile Volkswagen bir kez daha bir araç segmentine kendi kalitesi ile beraber tamamen yeni standartlar getirmiş gibi görünüyor.

Yeni Jetta Dış tasarımı ve boyutları

Yeni model Jetta 4,63 metre uzunluğunda, 1,45 metre yüksekliğinde ve 1,78 metre genişliğindedir (Avrupa versiyonunun uzunluğu ise: 4.64 metre).Önceki model Jettaya göre 2011 Jetta 8 cm uzamış.Zarif ve dinamik stili, net kesin çizgileri ile beraber atletik kaslı bir gövde yapısı ortaya çıkmış.
Sonuç: Yeni Volkswagen Jetta görünümüyle daha üst bir sınıf araç hissini uyandırıyor.
Ön ucu: Ön camda tasarımı tamamlayan yatay çizgiler, coupe benzeri bir eğim var.Parlak siyah radyatör ızgarası yamuk farlar ile birlikte yeni bir önden görünüm dinamizmi olşuyor.Farların içine yerleştirilen krom maskeleme ile bu dinamizm güçlendirilmiş.
Sonuç: Yeni Volkswagen Jetta daha dinamik ve geniş görünümlü bir araba olmuş.Farlarda çok daha uzun ömürlü düşük ışınlı, yeni H7 Longlife ve Süper Longlife halojen deşarj lambaları kullanılmış.Farların montaj yüksekliği ve büyüklüğü düşük ışın reflektör teknolojisi ile yolda çok iyi ve geniş bir aydınlatma sağlıyor.

Yeni Jetta’nın ön tamponu ise heykeltraşın elinden çıkmış bir heykel hissini uyandırıyor.Tepsi şeklindeki ön spoyler (yarış arabası tarzında) otomobile sportif bir görünüm, V-şekilli motor kaputunun kenarındaki kıvrımlı yüzey ise Jettaya kaslı ve güçlü görünüm kazandırmış.

Yan profil: 2011 Jettanın yan profili, Volkswagen Tasarım Grubunda bulunan Walter de Silva ve Klaus Bischoff tarafından geliştirilmiş.Yeni Jetta’nın yandan görünümü öndeki dinamizmi tamamlayıcı bir şekil almış.

Arka bölüm: Öndeki sportif görünüm VW Jetta’nın arka görünümündede hakim.Coupe benzeri geniş arka cam mükemmel bir görüş sunuyor.Ayrıca arka cam stili dinamik hatları vurgulamaktadır.Arka kısımdaki zarif görünüm aracın tamamıyla etkileşim içinde olmuş.

Gücü ve dinamizmi yansıtan arka farlar arka görünümü tamamlayıcı olmuş.Bagaj kapağının tasarımı hava türbülansı en aza indirecek şekilde ve aracın yol tutuşunu artıracak bir biçimde aerodinamik olarak optimize edilmiş.Bagaj hacmi 510 litre olan Yeni Vw Jettanın bagaj kapağı kilidini uzaktan kumanda ile açmak mümkün.Bagaj 60/40 ile katlanan arka koltuklar sayesinde aracın çok yönlülüğü artmaktadır.

Pasif güvenlik

Yeni Jetta’nın standart donanımında sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, ön ve arka ön ve yan perde hava yastıkları, yan hava yastıkları olarak altı hava yastığı bulunmaktadır.Standart pakete opsiyonel olarak arka yan hava yastıklarınıda ekleyebilmek mümkün.2011 Jettada hava yastıklarının her zamankinden daha hızlı ve en uygun pozisyonlarda açılmasını sağlamak için özel bir sensör sistemi kullanılmış.Yolcular için en iyi koruma sağlamak amacıyla kaza durumunda hava yastıkları ve enmiyet kemeri gergileri sistemi kusursuz olarak ayarlanmış.Almanya’da Volkswagen özel sensör sistemi ile Bavyera Yenilik Ödülünü kazanmıştır.

Yüksek mukavemetli, sertleştirilmiş çelikler yeni VW Jettada kullanılmaktadır.Bu özel çelikler sayesinde Yeni Jetta son derece güvenli bir araç halini almış.2011 jettada darbe enerjisini emmek için, çarpışma türüne göre tanımlanmış bir kasa yapısı var.

İç Görünüm

2011 Jettanın dış tasarımı kadar iç tasarımıda oldukça iyi ve kaliteli bir izlenim bırakmakta.Yeni Jetta iç görünümüyle eşsiz bir mükemmellik sunuyor.

Ergonomik kokpit

2011 Jettada Passat CC tarzında tasarlanmış yuvarlak çerçeveli, gümüş tip ve iyi görüntüleme için konumlandırılmış çok işlevli yol bilgisayarı bulunuyor. Yeni üç kollu direksiyon simidinde çok fonksiyonlu tuşlar isteğe bağlı olarak sunuluyor.Türkiye’de satılacak olan Yeni Jettada ısıtmalı koltuklar opsiyonel olarak sunulacak (Almanya Trendline paketinde ve ABD S1-paketinde ise standart).İklim kontrolü için yeniden tasarlanmış klima ve radyo-navigasyon sistemleri yeni Jetta’nın iç konforunu tamamlıyor.

El freni kolu da artık daha büyük, bardak tutucuda el freninin hemen yanında bulunuyor.Büyük kol dayama kutusu ve özel güneş gözlüğü tutucusuda iç mekanda bulunuyor.

Sürücü ve ön yolcu için daha fazla alan

Alçak tavan çizgisine rağmen, sürücü ve ön yolcu için etkili bir tavan boşluk payı önceki kasayla neredeyse aynı kalmış.İç mekan tavan yüksekliği 970 mm’dir. Uzun mesafeli yolculuklar için konfor sağlayan 6 yönlü ve 8 yönlü ayarlanabilir koltuklar isteğe bağlı olarak sunulacak.Standart koltuklarda tamamen yeniden tasarlanmış ve ergonomik olarak ayarlanmış.

Uzun dingil mesafesi sayesinde Yeni Volkswagen Jetta’da arka koltuklarda 3 kişi rahatça oturabiliyor.Önceki Jetta modeline göre arka koltuklar 6.7 cm daha geniş.Arka koltuk diz mesafesi ise 96,7 cm.943 mm olan arka omuz mesafesi önceki model ile aynı kalmış.

Yeni VW Jetta standart donanım (sürücü ve ön yolcu hava yastıkları, ön ve arka ön ve yan perde hava yastıkları, yan hava yastıkları) olarak altı hava yastığı ile donatılmış.İsteğe bağlı olarak arka yan hava yastıklarınıda Yeni Jettanıza ekleyebilirsiniz.

Standart ve Opsiyonel Özellikler

Yeni Volkswagen Jetta Amerika’da (S, SE, SEL, TDI ve GLİ) donanım versiyonları ile baz versiyonunda 15.995 $ dan başlayan fiyatlarla satışa sunulacak. Avrupa’da ve Türkieye’de ise Yeni Volkswagen Jetta bir kez daha Trendline, Comfortline ve Highline olarak üç donanım paketi halinde sunulacak.Yeni Jetta Almanya’da 15.000 Euro fiyatı civarında satılacak.Kasım ayında Türkiye’de satışına başlanacak olan Yeni Jetta’nın 30.000 TL den başlayan fiyatlarla satışa sunulması bekleniyor.

Yeni Volkswagen Jetta’nın özellikleri

Trendline Paketi: Trendline paketi ile en düşük donanım seçeneğine devam ediliyor.ABS, 6 hava yastığı (opsiyonel olarak 8 hava yastığı), 5 adet çarpışma anına göre optimize edilmiş kafalıklar (önünde anti-omurga sistemi ile), gündüz farları, emniyet kemeri algılama, otomatik tehlike asistanı, ESP, 16 inç jantlar üzerinde 205 lastikler, entegre sinyal lambaları ile ısıtmalı elektrikli dış aynalar ve cam yalıtım ile yeşil renkli pencereler bulunmaktadır.
İç rahatlık ve konfor özelliklerinde klima, toz ve polen filtresi, merkezi kilitleme RF uzaktan kumanda gibi detaylar bulunmakta, ön hava kanalları üzerinde krom çerçeveler, değiştirilebilir iç aksanları, AUX-port, çok işlevli ekran, 6-yönlü (yükseklik ayarı dahil) sürücü koltuğu ayarı ve 4 yönlü ön yolcu koltuk ayarı (kumaş koltuk “Cardeol” desenli).

Comfortline Paketi: Trendline paketine ek olarak, 16 inçlik beş kollu “Mambo” alaşım jantlar, krom aksan özellikleri, ön koltuk saklama cepleri, (önünde muhafaza kutusu ile) merkezi kol dayama, sürücü tarafında 8 yönlü koltuk, “Sienna” desen kumaş konforlu koltuklar, dokuma yer paspasları, RCD 210 radyo-CD sistemi, deri paketi (direksiyon simidi, vites topuzu ve el freni kolunda). Ön ve arka park sensörleri, dört okuma lambası (2 arka, 2 ön).

Highline: Comfortline Paketine ek olarak, far yıkama sistemi, ön sis farları, 17 inç alaşım jantlar, viraj aydınlatma sistemi, ısıtmalı ön koltuklar kumaş döşeme (“Parlak”) ve suni deri karışımı spor koltuklar, high-end dekor vurgular (pattern “Iridium Baskılı”), küçük deri paketi (direksiyon simidi, vites topuzu ve el freni kolunda), otomatik klima kontrol sistemi (Climatronic).

Volkswagen Jetta’nın Comfortline ve Highline paketinde, Latte Macchiato ya da Mısır İpek, Viyana deri döşeme seçeneği sipariş edilebiliyor.
Anahtarsız motor çalıştırma sistemi ve Start / Stop sistemi Yeni Jettada mevcut durumda.

Radyo-CD ve Radyo Navigasyon sistemleri

RCD 210 radyo sistemi satandart olarak sunulmaktadır.İsteğe bağlı RCD 310 (çift tuner ve 8 hoparlör ile) ve RCD 510 Radyo-CD Navigasyon sistemleri ve cep telefonları için hands-free sistemleride seçilebilmektedir.

Ses sistemi: Avrupada Yeni jetta Volkswagen in-house etiketi altında bir high-end ses sistemi sunacak.Jetta sürücüleri aşağıdaki navigasyon sistemlerinden birinide seçebilmektedir.

Amerika ve Avrupa için RNS 315: 5-inç dokunmatik ekran, radyo navigasyon sistemi (400 x 240 piksel ekran çözünürlüğü), CD çalar, SD kart yuvası ve çift tuner. SD kart arayüzü müzik dinlemek için ve navigasyon verileri kaydetmek için kullanılır. RNS 315′e DAB modülü ilave edilebilir.

Avrupa RNS 510: Radyo navigasyon sistemleri için en üst model RNS 510 6.5 inç dokunmatik ekran, DVD player, ses etkinleştirme, SD kart yuvası ve son derece hızlı 30 Gigabayt sabit disk gibi özellikler sunmaktadır.

Sürücü Teknolojisi ve Şasi

Avrupa’da, Yeni 2011 Volkswagen Jetta en küçük TDI olarak 77 kW / 105 PS motor ile satılacaktır.4.6 metre sınıfındaki bir sedan için bu motor gayet iyi bir yakıt ekonomisine sahip, 100 km’de ortalama 4.2 litre yakıt tüketmektedir.Bu motorda BlueMotion Teknolojisi kullanılmaktadır.

Tüm motorlar standart manuel şanzıman ile sunuluyor. Tabi ki, isteğe bağlı olarak otomatik şanzıman seçeneğide mevcut durumda.6 vitesli DSG şanzımana sahip yeni 2.0 TDI ve 2.0 TSI otomatik yada manuel vites tipide seçenekler arasında olacak.

85 kW / 115 PS 2.0 MPI küçük motor (1981 cm3) alüminyum alaşımından yapılmış ve çapraz silindir kapağıyla dikkat çekiyor.4 silindirli motor (85 kW / 115 PS) 4000 devirde maksimum tork olarak 170 Nm ve 5200 devir / dakikada maksimum gücüne ulaşıyor.Manuel şanzıman ile çoklu dört silindirli motor 10.3 saniyede 100 km’ye çıkıyor.Arabanın maksimum hızı ise 193 km.6 ileri otomatik şanzıman ile, 2011 Jetta 2.0 11.3 saniyede 100 km’ye çıkıyor.

Avrupa’da 2011 Yeni Volkswagen Jetta motorlar

Avrupa’da, Yeni Jetta’nın motorları ülkelere bağlı olarak değişiklik gösterecek.Avrupa pazarında satılacak olan 2011 Yeni Jettada şu motor seçenekleri bulunacak;
1.2 TSI (77 kW / 105 PS), 1.4 TSI (118 kW / 160 PS), 2 common rail 1.6 TDI (77 kW / 105 PS turbo dizel) ve 2.0 TDI (103 kW / 140 PS).Üstün performans sunan TSI motorlar ise, 1.4 TSI (90 kW / 122 PS) ve 2.0 TSI (147 kW / 200 PS) motorlar.1.2 TSI motor hariç, diğer tüm motorlara isteğe bağlı 6 vitesli DSG şanzıman seçeneği eklenebiliyor.

Yeni Jetta 2011 motorlarının hepsi AB-5 emisyon standartlarına uygundur.1.2 TSI ve 1.6 TDI motorlarda BlueMotion Teknoloji paketi de mevcut.BlueMotion teknolojisi ile yeni Volkswagen Jetta 1.2 TSI motor 100 km’de 5,3 litre ortalama benzin tüketiyor.123 gr / km’de CO2 salınımı yapan 1.2 TSI motor 190 km hıza ulaşabiliyor.BlueMotion teknolojisi ile 1.6 TDI motor 100 km’de ortalama 4.2 litre gibi düşük değerde yakıt tüketiyor.109 gr / km’de CO2 salınımı yapan 1.6 TDI motor dünyanın en iyi yakıt tasarrufu sağlayan motoru durumunda.

77 kW / 105 PS 1.2 TSI motor: 4 silindirli turboşarjlı 1.2 litre motor 1197 cm3 değerindedir.Buda en az yakıt tüketimi ile maksimum güç anlamına gelir.Bu motorda isteğe bağlı olarak BlueMotion Teknoloji paketi ile alınabiliyor.77 kW BlueMotion Teknoloji versiyonda 105 PS Jetta 1.2 TSI motorda 10.9 saniye sonra 100 km’ye ulaşıyor.1.2 TSI 5000 devirde maksimum güce ulaşıyor.175 Newton metrelik azami torka ise 1500 – 4100 d / d aralığında ulaşılıyor.2011 VW Jettada 1.2 TSI motor seçeneğinde standart olarak 6 ileri manuel vites kutusu ile satılacak.

90 kW / 122 PS 1.4 TSI motor: 100 kilometrede 6.2 litre ortalama yakıt tüketimine sahip bu turbo motor Yeni Volkswagen Jetta’yı sınıfının en iyi yakıt tasarrufu ve en performanslı kombinasyonlu otomobillerinden biri yapıyor.122 PS TSI motorun son hızı 202 km olarak sınırlandırılmış. Yeni Jetta bu motorla 9.9 saniyede 100 kilometre hıza ulaşıyor.4 silindirli motor 1500 ve 4000 d / d arasında 200 Newton metre maksimum torka ulaşıyor.Yeni 2011 Volkswagen Jetta bu motora entegre 7 vitesli DSG şanzıman ile sipariş edilebilecek.

118 kW / 160 PS 1.4 TSI motor: Bu twincharged motor, yani turboşarjlı ve süperşarjlı motor son derece ekonomik ve son derece güçlü.Manuel şanzıman ile 100 kilometrede ortalama 6.3 litre yakıt tüketiyor.1.500 ve 4.500 devir / dakika arasında 240 Newton metre maksimum tork üreten bu motor yine manuel vites kutusu ile, 8.3 saniyede 100 kilometre hıza ulaşıyor.En yüksek hızı ise 221 km olarak sınırlandırılmış.Yeni 2011 Volkswagen Jetta bu motora entegre 7 vitesli DSG şanzıman ile sipariş edilebilecek.

147 kW / 200 PS 2.0 TSI motor: En yüksek güce sahip bu motor 147 kW / 200 PS güç üretiyor.Turbo beslemeli 2.0 litrelik efsane motor Golf GTI gibi araçlarda kullanılıyor.Yeni Jettada ise, büyük dört silindirli TSI motor mükemmel yakıt ekonomisi ile etkileyici bir sürüş performansı sunuyor.Direk yakıt enjekte yapan bu 200 PS lik motor 160 g / km CO2 salınım değerine ve 100 kilometrede ortalama 6.9 litre yakıt tüketim değerine sahip.Tork gücü olarakda 280 Newton metrelik üst düzey bir tork üretme değerine sahip.2011 Volkswagen Jetta 2.0 TSI motor ile 100 kilometreye 7.5 saniyede çıkabiliyor.Yeni 2011 Volkswagen Jetta bu motora entegre 6 vitesli DSG şanzıman ile sipariş edilebilecek.

105 PS ve 140 PS Direk enjeksiyonlu turbo dizel motorlar

77 kW / 105 PS 1.6 TDI motor: 4 silindirli 1.6 litre motor 1.500 ila 2.500 devir / dakika arsında 250 Newton metre maksimum tork üretiyor.100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi ise 4,5 litre.Birim enjektör teknolojisi ile önceki Jetta modeline göre 100 km’de 0.7 litrelik yakıt tasarrufu sağlamakta.Yeni 2011 Volkswagen Jetta bu motora entegre 7 vitesli DSG şanzıman yada veya BlueMotion Teknolojili 5 vitesli manuel, 7 vitesli DSG şanzıman tipi ile sipariş edilebilecek.BlueMotion teknolojisi ile yakıt tüketimi 100 kilometrede ortalama 4.2 litre.Her iki motor versiyonuda etkileyici sürüş performansı sağlıyor. BlueMotion Teknolojisi ile Yeni VW Jetta 1.6 TDI sadece 11.7 saniye sonra 100 km hıza ulaşabiliyor, maksimum hız ise 190 kiometre.
1598 cm3 dört silindir teknolojili bu motorla Yeni Jetta segmentinin pazardaki en yüksek standartını yansıtıyor.Dizel yakıtı doğrudan 1,600 barlık bir basınçla yanma odasına common rail sistemi ile enjekte ediyor.

103 kW / 140 PS 2.0 TDI motor: Son derece sessiz TDI motor 320 Newton metre maksimum tork üretiyor.100 km hıza 9.5 saniyede çıkıyor.En yüksek hız ise 210 kilometre.100 kilometrede ortalama yakıt tüketimi 4.8 litre gibi son derece düşük yakıt ekonomisine sahip.Ayrıca motor 126 g CO2 emisyonuna sahip.

Yeni VW Jetta

Kendine has sürüş özelliklerine sahip Yeni Jetta dünyanın en güvenli otomobillerinden biri olmuş.Tüm VW Jettalara son nesil ESP (Elektronik stabilizasyon programı) standart bir özellik olarak eklenmiş.Helezon yaylar ve teleskopik amortisörler ile MacPherson tipi ön süspansiyonlar Yeni Jettada kullanılıyor.Arkada ise çok noktadan bağlantılı süspansiyonlar kullanılmış.Bu süspansiyon sistemi ile beraber 2011 yeni Jetta mükemmel sürüş dengesi sunuyor. Ayrıca elektro-mekanik hidrolik direksiyonla Yeni 2011 jetta sahipleri pürüzsüz bir sürüş keyfinin tadına varacak gibi görünüyor.

Yeni 2011 Volkswagen Jetta Resimleri

admin Hakkında